Spotkanie Forum Wiślane z v-ce Prezesem Wód Polskim K. Woś

W dniu dzisiejszym o godz. 10.00 v-ce Prezes Wód Polskich Woś spotkał się z Forum Wiślane w Płocku – Zrozumieć Wisłę w Tawerna Płock. Spotkanie odbyło się przed konferencją prasową Wód Polskich. Na spotkaniu omówione zostały następujące sprawy:

1. Na początku spotkania WP poinformowały o gotowości w tym sezonie 4 lodołamaczy przeznaczonych do służby na Zalewie Włocławskim. Są one przeznaczone do rozbijania ewentualnych zatorów na odcinku Płock – Włocławek. Dzięki tegorocznej akcji bagrowania Wisły na wysokości Maszewa, lodołamacze będą miały poprawione warunki żeglugowe w razie potrzeby ich użycia.

2. Poruszono problem odbudowy infrastruktury wiślanej tj. ostróg i główek dzięki którym można wzmocnić siłę nurtu rzeki aby samoistnie się pogłębiała. Wody zadeklarowały, że zamierzają opracować plan naprawy infrastruktury na naszym odcinku Wisły.

3. Członkowie Forum zapytali dlaczego WP nie wywiązały się z zadeklarowanych prac na Wiśle w lokalizacjach powyżej Płocka? Uzyskali odpowiedź, że problemem są kwestie proceduralne na poziomie właściwych ministerstw oraz nie wywiązanie się z umowy wykonawcy, któremu zlecono przygotowanie stosownej dokumentacji i uzyskanie niezbędnych zgód i pozwoleń. W związku z tym od tej pory WP będą procesować wnioski samodzielnie bez korzystania z usług firm zewnętrznych.

4. Omówiono problem przetargów na bagrowanie. WP poinformowały, że nie ma firm chętnych do udziału w przetargach na zasadach przez nich określonych. Oferent jest zawsze jeden, a cena jaką oferuje za wydobycie 1m3 jest czterokrotnie większa niż proponowana przez Wody przez co te nie są w stanie zlecić prac. Rozwiązaniem problemu ma być kupno lub leasing pogłębiarek przez Wody Polskie.

Na spotkaniu Forum Wiślane było reprezentowane przez:Tomasz Błażej Magdziarz, Zbigniew Selerowicz, Eryk Stogowski, Michał Szymajda.

Spotkanie Forum Wiślane z v-ce Prezesem Wód Polskim K. Woś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *